Bij hoge frequenties (boven 400 Hz) kan een amorfe legering Motorstatorkern vertoont doorgaans 60%–80% minder kernverlies dan een motorstatorkern van siliciumstaal van gelijkwaardige grootte. Dit dramatische verschil komt voort uit de bijna-nul-kristallijne structuur van het materiaal, die zowel hysteresis- als wervelstroomverliezen drastisch vermindert. Voor ingenieurs die hogesnelheidsmotoren, invertergestuurde systemen of EV-tractiemotoren ontwerpen die over een breed frequentiebereik werken, is dit onderscheid niet marginaal: het is een bepalende factor in efficiëntie en thermisch beheer.
Kernverlies in elke motorstatorkern is de som van twee primaire componenten: hysterese verlies en wervelstroomverlies . Bij lage frequenties overheerst het hysteresisverlies. Naarmate de frequentie toeneemt, schaalt het wervelstroomverlies met het kwadraat van de frequentie (P_eddy ∝ f²), waardoor dit de grootste bijdrage levert bij werking op hoge snelheid.
Een derde component, abnormaal of overmatig verlies, wordt ook relevant bij gelamineerde kernen onder hoogfrequente fluxomstenigheden. De soortelijke weerstand, de lamineringsdikte en de microstructuur van het materiaal bepalen allemaal rechtstreeks de omvang van deze verliezen.
Niet-georiënteerd siliciumstaal (doorgaans 2%–3,5% Si-gehalte) is het meest gebruikte materiaal voor motorstatorkernen in industriële toepassingen. Standaardkwaliteiten zoals 35W300 of 50W470 worden gedefinieerd door hun lamineringsdikte (0,35 mm of 0,50 mm) en specifiek totaal verlies bij 1,5T, 50 Hz.
Bij 50 Hz kan een motorstatorkern van 0,35 mm siliciumstaal een specifiek kernverlies vertonen van ongeveer 2,5–3,5 W/kg . Naarmate de frequentie echter stijgt tot 400 Hz, kan hetzelfde materiaal verliezen veroorzaken 35–60 W/kg – een vertienvoudiging. Bij 1.000 Hz kunnen de verliezen groter zijn 200 W/kg afhankelijk van de fluxdichtheid en de lamineringsdikte.
Dunnere lamineringen (kwaliteiten van 0,1 mm of 0,2 mm) verzachten dit gedeeltelijk, maar introduceren productiecomplexiteit, grotere stapelproblemen en hogere kosten. Zelfs met lamineringen van 0,1 mm blijft siliciumstaal structureel in het nadeel vergeleken met amorfe legeringen bij frequenties boven 1 kHz.
Amorfe legeringen – meestal legeringen op ijzerbasis zoals Metglas 2605SA1 – worden geproduceerd door gesmolten metaal snel af te schrikken, wat resulteert in een niet-kristallijne atomaire structuur. Dit elimineert korrelgrenzen, waardoor het hysteresisverlies aanzienlijk wordt verminderd. Het materiaal is ook inherent dun (typisch lintdikte). 20–25 µm ), dat wervelstroomverlies veel effectiever onderdrukt dan zelfs de dunste siliciumstaallamineringen.
Bij 50 Hz en 1,4T vertoont een motorstatorkern van een amorfe legering doorgaans een specifiek kernverlies van ongeveer 0,1–0,2 W/kg - ongeveer 10-15 keer lager dan siliciumstaal onder dezelfde omstandigheden. Bij 400 Hz stijgen de verliezen tot ongeveer 4–8 W/kg , vergeleken met 35–60 W/kg voor siliciumstaal. Dit betekent het efficiëntievoordeel van een amorfe legering wordt groter naarmate de werkfrequentie toeneemt .
De onderstaande tabel geeft een overzicht van representatieve kernverlieswaarden voor een motorstatorkern van siliciumstaal versus een motorstatorkern van amorfe legering over een bereik van bedrijfsfrequenties, gemeten bij een fluxdichtheid van ongeveer 1,0T–1,4T.
| Frequentie | Kernverlies van siliciumstaal (W/kg) | Kernverlies van amorfe legering (W/kg) | Verliesvermindering |
|---|---|---|---|
| 50 Hz | 2,5 – 3,5 | 0,1 – 0,2 | ~90% |
| 200 Hz | 12 – 20 | 1,5 – 3,0 | ~75%–85% |
| 400 Hz | 35 – 60 | 4 – 8 | ~75%–85% |
| 1.000 Hz | 150 – 220 | 18 – 30 | ~80%–87% |
De reden dat motorstatorkernen van amorfe legeringen bij hogere frequenties steeds beter presteren dan siliciumstaal, komt neer op twee fysieke eigenschappen: elektrische weerstand en effectieve lamineringsdikte .
Amorfe legeringen vertonen doorgaans een elektrische weerstand van 120–140 µΩ·cm , vergeleken met 40–50 µΩ·cm voor standaard siliciumstaal. Een hogere soortelijke weerstand beperkt direct de omvang van de wervelstromen die in het materiaal worden geïnduceerd, waardoor de wervelstroomverliezen proportioneel worden verminderd.
Omdat het wervelstroomverlies schaalt met het kwadraat van de lamineringsdikte (d²), biedt het ultradunne amorfe lint van 20–25 µm een geometrisch voordeel van ongeveer 200:1 in wervelstroomonderdrukking vergeleken met een 0,35 mm siliciumstaallaminering. Zelfs 0,1 mm siliciumstaal – toch al moeilijk en kostbaar om te verwerken – is nog steeds vier tot vijf keer dikker.
Ondanks de voordelen op het gebied van kernverlies, heeft de Motor Stator Core van een amorfe legering opmerkelijke compromissen die verhinderen dat deze universeel siliciumstaal vervangt:
De amorfe legering Motor Stator Core levert zijn grootste voordeel op in toepassingen waar hoge elektrische frequentie, efficiëntie-optimalisatie en thermische controle zijn de voornaamste ontwerpbeperkingen.
Omgekeerd geldt voor standaard industriële motoren van 50 Hz/60 Hz die op vaste snelheid werken met gematigde efficiëntie-eisen: Siliciumstaal Motor Stator Core blijft de meer praktische en kosteneffectieve keuze . Het verschil in kernverlies bij 50 Hz is weliswaar reëel, maar rechtvaardigt zelden de extra productiecomplexiteit en materiaalkosten van amorfe legering in basistoepassingen.
| Eigendom | Statorkern van siliciumstaal | Amorfe legering motorstatorkern |
|---|---|---|
| Kernverlies @ 400 Hz | 35–60 W/kg | 4–8 W/kg |
| Laminering / lintdikte | 0,1–0,5 mm | 0,02–0,025 mm |
| Verzadigingsfluxdichtheid | 1,8–2,0 T | 1,5–1,6 T |
| Elektrische weerstand | 40–50 µΩ·cm | 120–140 µΩ·cm |
| Stapelfactor | 0,95–0,97 | 0,82–0,86 |
| Bewerkbaarheid | Goed (stempelvriendelijk) | Slecht (bros, vereist laser/EDM) |
| Relatieve materiaalkosten | Laag | Hoog |
| Beste frequentiebereik | 50–200 Hz | 200 Hz en hoger |
Wanneer de werkfrequentie de dominante ontwerpvariabele is, wordt de amorfe legering Motor Stator Core offers a decisive and measurable core loss advantage dat wordt samengesteld naarmate de frequentie toeneemt. Voor toepassingen waarbij kosten, koppeldichtheid en produceerbaarheid voorop staan – vooral bij lagere frequenties – blijft de siliciumstalen motorstatorkern de referentiekeuze. Om het juiste kernmateriaal te selecteren, moet het verliesprofiel van het materiaal worden afgestemd op het werkelijke frequentiebereik van de motor, en niet alleen op het nominale vermogen.